Lihtne lugemine

Avaldatud 17.5.2021, rubriik Päeva sõna

Kui leidus su sõnu, siis ma neelasin neid ja su sõna oli mulle lustiks ja südamerõõmuks, sest mulle on pandud sinu nimi, Issand, vägede Jumal. Jeremija 15:16

Kui ma olin väike, oli ringluses populaarne uus Piibli ümbersõnastus. Selle kirjastajad hooplesid, et seda on lugeda „sama lihtne nagu romaani“ ja see oli tõsi. Mõneks aastaks andis see soovitud tulemuse: inimesed lugesid Piiblit ohtralt, sest see oli lihtne. Ja siis äkitselt, samal põhjusel, nad lõpetasid ja müük langes. Tuleb välja, et inimesed lõpetasid ümbersõnastuse lugemise samal põhjusel, millega alustasid − see oli liiga lihtne.

Piiblis on mitmeid lugusid, nagu näiteks Hesekieli 3. peatükis, Ilmutusraamatu 10. peatükis ja tänases Jeremija tekstis, kus on öeldud, et prohvetid „sõid“ või „neelasid“ Issanda Sõna. Kui sa midagi sööd, siis saab see osaks selles, kes sa oled. Seedesüsteem võtab sinu toidust eluks vajalikke toitaineid ja kasutab neid sinu keha parandamiseks ja ehitamiseks. Tänapäeval elame kiirtoidumaailmas, kus toit on ülitöödeldud, kaloritest tulvil ja traagilisel kombel madala toiteväärtusega. Mida rohkem kiirtoitu sööme, seda ebatervemaks muutume.

Kõige parem on Piiblis leiduvat teavet tarbida kaalutletult. Palju parem on lugeda mõned read ja vaagida neid hoolikalt, kui kihutada kiiruga läbi Pühakirja ääretute ridade, lugedes palju, kuid mõistes vähe.

Henry David Thoreau kaebles kord fakti üle, et kaasaja lugejad (ta kirjutas seda 1800-ndatel) on muutunud hoolimatuks ja lugemisvalikutes pealiskaudseks. Ta kõneles pigem küll klassikast kui Piiblist, aga mõtle tema seisukoha üle: „Meil tuleb pinevalt otsida iga sõna ja rea mõtet ja püüda kogu oma tarkust, südikust ja paindlikkust appi võttes käsitada neid argisest avaramas tähenduses. Nüüdisaja odav ja tootlik trükikunst kõigi oma tõlgetega pole meid muinasaja kangelaslaulikutele sugugi lähemale viinud.“6*

Missugune oli tema seisukoht? Seda tasub lugeda hoolikalt ja kaalutletult. Ei, Piibel ei ole alati lihtne lugemine, aga see ei peagi olema. See on ju Jumala mõtteviis inimkeeles kujutatult ning ainuüksi see fakt peaks sundima meid iga sõna hoolikalt nautima. Kaheminutiliste internetivideote maailmas oleks kasulik võtta hoog maha ja võtta palju aega selleks, et mõtiskleda suurepäraste mõtete üle, mida Jumal igatseb meie südamele rääkida.

Jaga Facebookis