Kuidas maitse muutub

Avaldatud 30.3.2021, rubriik Päeva sõna

„Mina annan neile ühesuguse südame ja annan nende sisse uue vaimu: ma kõrvaldan nende ihust kivise südame ja annan neile lihase südame, et nad käiksid mu määruste järgi ning peaksid mu seadusi ja täidaksid neid; siis on nad mulle rahvaks ja mina olen neile Jumalaks.“ Hesekieli 11:19, 20

Ühise lõuna lõpu lähedal tõmbas mu sõber aeglaselt viinamarju varre küljest ja pani suhu. „Kujuta ette,“ ütles ta, „see pole lihane, rasvane ega tärklisene ja mulle tõesti meeldib see!“ Mu sõbra arst oli hiljuti soovitanud tal oma toiduvalikud üle vaadata, et tegeleda mõnede sümptomitega, mida ta oli kogenud.

Mõtlesin tema märkuse üle hoolikalt järele, sest enamiku jaoks mu tuttavatest meestest oleks see tõesti üllatav väide olnud. Paljud möönavad vastumeelselt, et peaksime tervislikumalt toituma, kuid torisevad kogu aeg ja igatsevad mineviku toitu. Ilmselt võime selles süüdistada oma noorust või kultuuri; tundub, et oleme juba väga varakult õppinud valesid asju nautima. Enamik meist kardab päeva, mil meditsiinitöötaja soovitab hakata vahelduseks sööma salatit ja aedvilju. Mina isiklikult tean, et kui keegi oleks kahekümneaastasele minule öelnud, et minust saab ühel päeval taimetoitlane, oleksin ma naernud.

Piidlesin oma sõpra kahtlevalt. Kas ta tõesti nautis oma uut dieeti või üritas ta lihtsalt ennast veenda, et ta naudib seda? Pärast mõneminutilist jälgimist otsustasin, et ta mõtles seda tõsiselt.

Järsk muutus asjaoludes võib kutsuda esile järsu muutuse maitsemeeles ning sama kehtib vaimuliku elu kohta. Ükskõik kuidas meie varajased olud on meie eelistused ja taju kujundanud, kohtumine Kristusega võib radikaalselt muuta meie maailmavaadet ja luuga täiesti teistsugused kalduvused. Mida enam puutud kokku Jeesuse iseloomuga, seda kiiremini hakkad vihkama seda, mida enne armastasid, ja armastama seda, mida enne vihkasid.

Omapäi sa lihtsalt ei suuda oma olemust muuta. Sa võid üritada kunstlikult oma maitset muuta, kuid sa oleksid inimene, kes torisedes talub tervislikku toitu, mitte ei tunne sellest tõelist rõõmu. Pane tähele, kuidas Jumal seda Hesekielile selgitab: „Mina annan neile … [uue] südame.“ Jumal muudab meie südame, mitte meie kangekaelne otsusekindlus. Veeda aega Jumalaga ja sedamööda, kuidas sa hakkad Teda armastama, annab Ta sulle südame, mis armastab seda, mida Tema armastab.

Jaga Facebookis