Hiiram (ülendatu vend)

Avaldatud 22.5.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Tüürose kuningas; Taaveti ja Saalomoni liitlane; hankis Jeruusalemma kuningapalee ja templi ehitamiseks materjale ja töölisi. Tahad rohkem teada? Loe: 2. Saamueli 5:11; 1. Kuningate 5:1−7:51; 9:10; 1. Aja 14:1.

Mõtted tänaseks

Võib jääda mulje, et Hiiram oli lahke mees, kes soovis väga aidata oma naabrit Taavetit ja hiljem tema poega Saalomoni, kui nad vajasid mõne prestii˛ika projekti juures abi. Õnneks oli Hiirami ajal Liibanonis palju rohkem seedreid kui tänapäeval. Polnud mingi probleem seda kvaliteetset puitu suurtes kogustes tarnida. Hiiram võis eksportida ka seda tüüpi kivi, mida oli vaja; ning ta võis anda tuhandeid töölisi, keda oli vaja kõigi nende raskete materjalide transportimisel ebatasast maastikku pidi kauge vahemaa taha.

Hiiram oli tõepoolest tore mees, kuid ta oli ka väga hea ärimees. Ta soovis Taavetile ja Saalomonile osutatud teenuste eest külluslikku kompensatsiooni. 1. Kuningate raamatu 5. peatükist loeme tohututest kogustest oliiviõlist ja teraviljast, mis laevadega Tüürosesse saadeti. Peale selle anti hiljem Hiiramile ka umbes kakskümmend Galilea linna. Kui Hiiram läks neid linnu üle vaatama, ei olnud ta sugugi rahul. Ta küsis Saalomonilt: „Mis linnad need on, mis sa mulle oled andnud, mu vend?“ (1. Kuningate 9:13) Muidugi oli Hiiramil õigus veenduda, et kõik ärilepingud saaksid õigesti täidetud. Ning Taavetil ja Saalomonil oli kohustus ilmutada äritehingutes täielikku ausust. Seda ootab Jumal ikka veel, ka meilt. Kristlased peavad olema täiesti usaldusväärsed ja oma äriasjades läbipaistvad.

Minu palve

Aita mind, oo Jumal, et minu äriasjadest võiks alati selge olla, et ma teenin Sind!

Jaga Facebookis