Oma kotta

Avaldatud 25.8.2019, rubriik Päeva sõna

Eks see ole murda oma leiba näljasele ja viia oma kotta viletsad kodutud, kui sa näed alastiolijat ja riietad teda ega hoidu oma ligimesest? Siis ilmub su valgus otsekui koit ja su paranemine edeneb jõudsasti. Jesaja 58:7, 8

Jesaja 58. peatüki kontekst on tegelikult Iisraeli perekond. Ligimese all peeti silmas kogu inimkonda. Samas peatükis varem noomib Jumal Iisraeli sellepärast, et nad täidavad küll eeldatavasti Jumala tahet järgida püüdes igasuguseid religioosseid kombeid, kaasa arvatud paastumine, ja samal ajal rõhuvad vaeseid, eiravad näljaseid, hoolitsevad ainult iseenda eest ja ongi kõik.

Jumal on vihane nagu alati sellise suhtumise puhul. „Kas te arvate, et avaldate mulle muljet?“ kõmistab Ta.

Kui tõesti taotleme elu, mis sisaldub kuuendas käsus, kui elame tõsimeelselt selles leiduvate põhiväärtuste järgi, siis on meie suhtumine endasse kui Jumala valgust otsivasse lapsesse samasugune ka oma pereliikmete puhul ning see paistab välja (valgus paistab alati) kogu inimperekonnale, vähemalt sellele osale, kellega meie igapäevaelu ristub.

Millal jaotasime tegelikult oma leiba näljasele, ükskõik kas füüsiliselt või vaimulikult?

Millal tõime viimati kodutu koju elama, ükskõik kas oma koju või kohaliku kogudusepere südamesse?

Millal me riietasime alastiolijat, ükskõik kas oma riideid jagades või lõpetades kuulujuttu ning pakkudes asjaosalistele välja armastavama viisi arvustusobjekti suhtumiseks?

Kas me paneme uksed kolme lukuga kinni, keerame teleri lahti ja peidame end ligimeste eest? Kas me üldse peame neid ligimesteks? Kas „need inimesed“ on kellegi teise vennad ja õed, mitte meie omad?

Jeesus jättis igavese elu keskuse, elu, mida me ei suuda isegi kujutlema hakata, ning astus meie räpasesse, silmapilk kestvasse eksistentsi. Ta nõudis meid endale. Ta armastas meid piisavalt, et saada üheks meist. Ta ütles, et tuli andma elu − külluslikku elu. See on kuuenda käsu põhiolemus ning üks kõige tähtsamaid põhiväärtusi, mis kristlasel saab olla. Ära tapa, isegi mitte sõnadega. Ära hävita, isegi mitte naljaga. Hoia kinni Jumala elust ja jaga seda!

Elu Issand, ma ei suuda isegi ette kujutada, kuidas tegelikult seda kirjakohta ellu rakendada! Aga ma tahan olla Sinu moodi ja selline Sa oled. Ma tunnen ära Sinu näo. Võta mul käest ja näita, kuidas seda teha! Ma teen Sinu järgi.

Jaga Facebookis