Enesevalitsus

Avaldatud 19.10.2021, rubriik Päeva sõna

Aga Vaimu vili on armastus, rõõm, rahu, pikk meel, lahkus, headus, ustavus, tasadus, enesevalitsus − millegi niisuguse vastu ei ole Seadus.Kiri galaatlastele 5:22, 23

Mis tuleb pähe, kui mõtled kellelegi, kellel on hea enesevalitsus? Elu täis pidutsemist? Lõbutsemist? Ilmselt mitte. Kui enamik meist mõtleb kellelegi, kes praktiseerib piibellikku mõõdukust, tulevad meist enamikule pähe tasased, ebahuvitavad inimesed. Kuid hiljutised uuringud maalivad hoopis teistsuguse pildi: hea enesevalitsusega inimesed on enamasti õnnelikumad ja nad naudivad elu rohkem kui ülejäänud meist.

Miks? Psühholoog Jeremy Dean selgitab: „Selle asemel et meeleheitlikult pingutada, kas lubada endale rammusaid toite, abieluväliseid afääre või odavaid tõsielusaateid, on hea enesevalitsusega inimestel hoopis lihtsam õigeid valikuid teha. See on üks põhjus, miks nad on õnnelikumad. Peale selle saavad nad koolis paremaid hindeid, teenivad rohkem raha, neil on parem füüsiline ja vaimne tervis ja nii edasi.“12

Teisisõnu, mõõdukus toob edasilükatud rahulolu. Sel ajal kui enamik inimesi otsib kiiret lahendust mille tasuks on põgus rahulolu. Kergete valikute erutus kaob kiiresti ja jätab sügava rahulolematuse tunde ning sunnib sageli põnevuse otsimist kõrgemale tasemele viima. Aga need, kes teevad pidevalt mõistlikke valikuid, mis tähendavad lühiajalist enese­valitsust, saavad tasuks rahuolu, mis kestab kogu elu − parema tervise, tähendusrikkamad saavutused ja nii edasi.

Kristlikku elu iseenesest ajendab edasilükatud rahuolu. Usupeatükk Kirjas heebrealastele selgitab, et Jumala rahvas on Kristuse kuningriigi ootamise nimel alati ennast salanud. Näiteks Mooses jättis lihtsa elu Egiptuses, et koos Jumala rahvaga kõrbes kannatada, teades, et lõplik tasu on palju suurem.

Üks Vaimu viljadest on enesevalitus, nagu ütleb Paulus. Selles elus lühiajalistest naudingutest loobumine pikema, elujõulisema elu nimel on üks asjadest, mis aitavad kaasa külluslikumale elule, mida Jeesus tõotab. Kuigi juhuslik nauding ei tee kahju, tähendab enesevalitsus pikemas perspektiivis pikemat ja tervemat elu ning nagu uuringud praegu näitavad, ei tähenda see üksnes paremat tervist, vaid ka palju sügavamat rahulolu eluga.

Jaga Facebookis