„METSKULDI” JA PROHVETI ERISTAMINE

Avaldatud 20.12.2014, rubriik Päeva sõna

Ma palun teid, vennad, pidada silmas neid, kes tekitavad lõhesid ja pahandusi õpetuse vastu, mida teie olete õppinud. Hoidke neist eemale. Rm 16:17

Roomlastele 16:17–20 ootab meid üllatus. Siin, keset südamlikke tervitusi, leiame äkki tugeva hoiatuse valeõpetajate eest. Miks?

Paulus oli just rääkinud pühast rahusuudlusest (s. 16) tähistamaks koguduse ühtsust. Ent ta teadis probleemidest, mida mõningates kogudustes põhjustasid teatud teisitimõtlejad. Pauluse mure Rooma koguduse ja seda ümbritsevate ohtude pärast toob välja selle kiretu hoiatuse, mille leiame salmidest 17–20. Ta soovib teha kõik, mis võimalik, et Rooma kristlasi kaitsta. Selline mure on mõjutanud kirikujuhte 20 sajandi jooksul läbi kogu koguduse ajaloo. Näiteks paavst Leo X andis 16. sajandil välja bulla Martin Lutheri vastu, milles kurtis, et metskult rüüstab Jumala viinamäge. Luther muidugi ei olnud seda. Otse vastupidi – ta oli otsekui Vana Testamendi prohvet, kes kutsus Jumalast taganenud kogudust tagasi tõe tundmise juurde.

Kuid on ka tõelisi metskulte, kes aeg-ajalt Jumala viinamäge rüüstavad. Just selle eest hoiatabki Paulus tänases salmis. Kuid kuidas võime eristada „metskulte”, kes lõhuvad koguduse ühtsust, tõelistest Jumala prohvetitest? Vastuse leiame toodud piiblitekstist. Paulus ütleb, et nad on pahuksis õpetusega, mida nad on õppinud. Siit tuleneb ka test, millega saame proovile panna kõik nn reformaatorid. Kas nad on kooskõlas õpetusega, mida õpetasid Jeesus, prohvetid ja apostlid ning mis Piiblisse kirja on pandud? Valeõpetajad, keda mina olen kohanud, rõhutavad alati ideid, mida Piibel ei rõhuta, või räägivad sellele otseselt vastu. Paljud neist ilmuvad välja kamalutäie tekstide ja tsitaatidega ning kuulutavad koguduse usust taganenuks. Ent nende väidete hoolikas ja emotsioonidest vaba uurimine Pühakirja valguses näitab nende tõelist olemust: nad on pigem „metskuldid” kui prohvetid. Asjad ei olegi viimase 2000 aastaga nii palju muutunud. Pauluse hoiatus on endiselt ajakohane, samuti ka tema nõuanne.

Jaga Facebookis