Kiis (and)

Avaldatud 1.8.2020, rubriik Päeva sõna

Kes ja millal? Kuningas Sauli isa; umbes 1050 eKr. Tahad rohkem teada? Loe: 1. Saamueli 9.

Mõtted tänaseks

Benjaminlane Kiis oli jõukas mees (1. Saamueli 9:1), kes elas veidi üle tuhande aasta enne Kristust. Tol ajal ei väljendunud jõukus dollarites ega eurodes ja isegi mitte peamiselt kullas ja hõbedas. Jõukus tähendas üldiselt kariloomi, kuid rikkus tõi rohkelt muresid. Röövlid võisid karja ära röövida, samuti tuli karja kaitsta metsloomade eest. Veelgi enam, ei olnud suuri okastraataedu ega võrkaedu, mis takistaksid kariloomade põgenemist.

Ühel päeval ei olnud Kiisi eesleid enam kusagil näha. Ilmselt kujutasid need eeslid endast olulist osa kapitalist ning Kiis saatis oma poja Sauli koos sulasega neid otsima. Nad käisid ühe piirkonna teise järel läbi, kuid eesleid ei olnud kusagil. Lõpuks leidis eeslid keegi teine (salm 20), kuid Saul ei teadnud sellest ega saanud otsimist lõputult jätkata. Toit, mille ta oli kaasa võtnud, hakkas otsa saama. Veelgi enam, Saul tundis oma isa. Mõne päeva pärast käskis ta sulasel minna koju, sest „viimaks mu isa ei hooligi enam emaeeslitest, vaid on mures meie pärast“ (salm 5).

Kiis oli rikas mees, kuid Saul teadis, et omand ei olnud tema jaoks kõige tähtsam. Inimesed oli tema jaoks olulisemad kui materiaalne jõukus. Kahjuks ei tegutse kõik jõukad inimesed selle põhimõtte alusel.

Minu palve

Taevane Isa, palun meenuta mulle, kui vaja, et inimesed on olulisemad kui materiaalne omand!

Jaga Facebookis