Istumine – uus suitsetamine

Avaldatud 16.10.2021, rubriik Päeva sõna

Ja Issand Jumal võttis inimese ja pani ta Eedeni aeda harima ja hoidma. 1. Moosese 2:15

Läänemaailm on kurikuulsalt istuva eluviisiga. Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskuse andmetel tegeleb viiest täiskasvanust ainult üks iga päev soovitava hulga füüsilise tegevusega ning seda hoolimata üldtuntud faktist, et füüsiline aktiivsus võib leevendada suurt hulka haigusi, nagu näiteks südamehaigus, rabandus, teise tüübi diabeet ja isegi depressioon.6

Kuigi istuvad elukutsed on vabastanud meid puhtfüüsilise eksistentsi karmidest tingimustest (ja ohtudest), võtavad need kahtlemata meilt lõivu. Meditsiinilise kogukonna liikmed meenutavad meile pidevalt, et peaksime püsti tõusma ja liikuma. Saab osta digitaalseid seadmeid, mida kantakse käekellana ning mis surisevad ja vibreerivad korrapäraselt kogu päeva jooksul, et innustada meid laua tagant püsti tõusma.

Sa märkad, et kui Jumal lõi inimkonna, andis Ta neile füüsilise töö. Kahtlemata oli Aadamale ja Eevale loodud ka võimekus intellektuaalseteks saavutusteks, kuid Jumal ei pannud neid inimajaloo alguses klassiruumi ega kontorisse. Ta pani nad aeda ja andis neile ülesande seda harida ja hoida. Nad ei pidanud olema füüsilise tegevuseta, vaid aktiivsed, mis näitab hästi, et Jumal kavandas meie keha liikumiseks.

2012. aastal näitas Harvardi uuring, et istuv eluviis ehk „istumishaigus“, nagu mõni seda nimetab, põhjustab üle kogu maailma otseselt umbes viis miljonit surma aastas. Tegevusetus on inimese kehale nii kahjulik, et praegu peetakse seda sama ohtlikuks nagu suitsetamist!7 Seda seostatakse selliste terviseriskidega nagu kõrge vererõhk, ülekaalulisus ja kõrge veresuhkru tase.

Tuleb välja, et füüsiline aktiivsus ei ole kasulik üksnes kehale, vaid ka vaimule. Briti Kolumbia ülikoolis tehtud uuringus avastasid teadlased, et regulaarne aeroobne treening suurendab ajus seda osa, mis vastutab keele ja õppimise eest.8 Arvestades seda, et mõistus on koht, kus Jumal meiega suhtleb, annab see veelgi suurema motivatsiooni aktiivne püsimiseks. Füüsiliselt aktiivne inimene mõtleb selgemini, ja maailmas, kus langenud inglid teevad ületunde, võib selge mõistus hindamatuks osutuda.

Võib-olla on aeg peita teleripult ja ühendada end päevas üheks tunniks internetist lahti ning minna välja ja kohtuda Jumalaga.

Jaga Facebookis